D60HV56TI
March Scopes
NEW – The 56mm front lens HIGH MASTER 10x-60×56
The NEW High Master system has Super ED and High Refractive lenses
These display low chromatic aberration images which are super bright and sharp.
Bruttopreis
Menge
Out-of-Stock
Beschreibung
This scope is an evolution of the MARCH Benchrest models which have developed a World Wide reputation for precision and reliability in all the forms of Benchrest Shooting and Long Range competitions. This is “the big brother” to the ever popular 10-60×52 bench Rest model. This scope is the first type with the new High Master series which involves a completely different internal lens structure arrangement. It also uses Super ED lenses and Hi Refractive lenses in this structure. This is a variable magnification scope form 10x-60x with a 56mm diameter front lens. The main tube is 34mm diameter and 4mm thick. Like all March scopes the complete body is machined from solid billet of special alloy. March scopes have the lowest thermal conductivity and material distortion of any rifle scopes. This scope would be ideal for Heavy Class rifles competing in any form of Bench Rest, Long Range and F class.
FEATURES
NEW HIGH MASTER LENS SYSTEM
Super ED lenses & High-Refractive lenses
Super bright and sharp. Low chromatic aberration
34mm main tube and 56mm objective lens
Side focus/parallax adjustment. Min focus 10 yds (9m)
Benchrest style Turrets engraved in 1/8 marks
1/8 MOA clicks. 60 MOA – 40 MOA range.
Choice of several reticles in wire style and etched glass MTR type
Supplied with Sun shade, Leather covers and Turret caps
Artikeldetails
D60HV56TI
Neu
Technische Daten
Vergrößerung MIN
10
Vergrößerung MAX
60
Objektivdurchmesser.
56 mm
Rohrdurchmesser
34 mm
Klicken Sie auf Wert
1/8 MOA
Fadenkreuz
MTR-1, MTR-2, MTR-3, MTR-4, MTR-5, MTR-FT, MTR-RTM
Erleuchtung
Yes
Höhenbereich
60MOA
Seitenbereich
40 MOA
Seitenfokus / Parallaxe
10 yd–∞
Serie
March-X
Schüler verlassen
0.94 mm
Sichtfeld, (ft@100yds)
10.2-1.7 (3.40-0.57m)
Augenabstand niedrig
80-107 mm
Augenabstand hoch
92-102 mm
Gewicht (netto)
945g
Länge
413 mm (16.26'')