March Riflescope March-X "High Master" 10x-60x56mm Tactical Model Illuminated (D60HV56TI) MTR5 reticle, Demo model
D60HV56TI
March Scopes
March-X "High Master" 10x-60x56mm
Tax included
Quantity
Out-of-Stock
Description
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.
  • 6X Zoom in SFP
  • 34mm diameter body
  • 56mm objective lens
  • Temperature Anti-Drift Lens System
  • High Master lens system (Super ED lenses)
  • Side focus 10 yard - infinity
  • Scope body fully machined from aluminum ingot
  • All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
  • Argon gas filled for internal stability
  • Fast focus eyepiece
10x-60x56mm employs "High Master Lens System" and "Temperature Anti-Drift Lens System"
"High Master Lens System"
The most powerful zoom riflescope series in the world, the March-X Series, has a 10x magnification ratio zoom range capable of focusing from 10 yards to infinity. With the capability to set any position as the zero point in elevation, the shooter will never lose the starting calibration. Based on the 34mm diameter body and has the 56mm objective lens. As with all high power March scopes, the March-X 5x-50x56mm and 8x-80x56mm incorporate high quality ED lenses to provide superior image resolution. In recent years, these scopes have become very popular among the Field Target air rifle competition shooters. The Field Target competition requires a high degree of ranging accuracy. High power magnification and clear imaging are necessary for the Field Target competitors to measuring distance accurately. Expand your world more than ever before.
1/8 MOA Type
1 Click Adjustment : 1/8 MOA (0.13inch @100yds)
10 MOA turret revolution (10.47inch @100yds)
0-Set on Elevation turret
Reticle- MTR5
Illuminated reticle.
Demo model. Have some very small demo scratches.
Product Details
D60HV56TI
New
Data sheet
Magnification MIN
10
Magnification MAX
60
Objective Lens Dia.
56 mm
Tube diameter
34 mm
Click value
1/8 MOA
Reticle
MTR-1, MTR-2, MTR-3, MTR-4, MTR-5, MTR-FT, MTR-RTM
Illumination
Yes
Elevation Range
60 MOA
Windage Range
40 MOA
Side focus / Parallax
10 yd–∞
Series
March-X
Exit Pupil
0.94 mm
Field of View, (ft@100yds)
10.2-1.7 (3.40-0.57m)
Eye Relief Low
80-107 mm
Eye Relief High
92-102 mm
Weight (net)
945g
Length
413 mm (16.26'')
Manufacturer URL
https://marchscopes.com/scopes/d60hv56ti/
8 other products in the same category:
Reference: SCFF-58
Brand: Vector Optics
Vector Optics Sentinel 5-25x50 HD FFP Riflescope
More
In stock
Reference: SCOL-TM52
Brand: Vector Optics
Vector Optics Continental x8 6-48x56 ED MIL Tactical Riflescope
More
Last items in stock
Reference: SCOL-30
Vector Optics Hugo 4-16x44GT SFP Riflescope
In stock
Reference: SCOM-43
Vector Optics Taurus 2-16x50 HD SFP Rifle Scope
Last items in stock
Reference: SCOC-31
Vector Optics Constantine 1-10x24 SFP Riflescope
The Vector Optics Constantine 1–10×24 SFP blends speed, precision, and durability in a compact LPVO. From true 1× for rapid target engagement to clear 10× performance, backed by bright glass, reliable illumination, and a rugged 30 mm chassis, it is ready for hunting fields, competition stages, and demanding tactical scenarios.