D60HV56TI
March Scopes
NEW – The 56mm front lens HIGH MASTER 10x-60×56
The NEW High Master system has Super ED and High Refractive lenses
These display low chromatic aberration images which are super bright and sharp.
з ПДВ
Кількість
Out-of-Stock
Опис
This scope is an evolution of the MARCH Benchrest models which have developed a World Wide reputation for precision and reliability in all the forms of Benchrest Shooting and Long Range competitions. This is “the big brother” to the ever popular 10-60×52 bench Rest model. This scope is the first type with the new High Master series which involves a completely different internal lens structure arrangement. It also uses Super ED lenses and Hi Refractive lenses in this structure. This is a variable magnification scope form 10x-60x with a 56mm diameter front lens. The main tube is 34mm diameter and 4mm thick. Like all March scopes the complete body is machined from solid billet of special alloy. March scopes have the lowest thermal conductivity and material distortion of any rifle scopes. This scope would be ideal for Heavy Class rifles competing in any form of Bench Rest, Long Range and F class.
FEATURES
NEW HIGH MASTER LENS SYSTEM
Super ED lenses & High-Refractive lenses
Super bright and sharp. Low chromatic aberration
34mm main tube and 56mm objective lens
Side focus/parallax adjustment. Min focus 10 yds (9m)
Benchrest style Turrets engraved in 1/8 marks
1/8 MOA clicks. 60 MOA – 40 MOA range.
Choice of several reticles in wire style and etched glass MTR type
Supplied with Sun shade, Leather covers and Turret caps
Детальніше про товар
D60HV56TI
Новий
Характеристики
Збільшення МІН
10
Збільшення МАКС
60
Діаметр об'єктива.
56 mm
Діаметр трубки
34 mm
Клацніть значення
1/8 MOA
Прицільна сітка
MTR-1, MTR-2, MTR-3, MTR-4, MTR-5, MTR-FT, MTR-RTM
освітлення
Yes
Діапазон висоти
60MOA
Діапазон вітру
40 MOA
Бічний фокус / Паралакс
10 yd–∞
Серія
March-X
Вихід Зіниця
0.94 mm
Поле огляду, (ft@100yds)
10.2-1.7 (3.40-0.57m)
Відстань від очей низька
80-107 mm
Відстань від очей висока
92-102 mm
Вага (нетто)
945g
Довжина
413 mm (16.26'')
URL-адреса виробника
8 інших товарів в цій категорії:
Артикул: SCOM-09
Бренд: Vector Optics
Vector Optics Приціл Grizzly 3-12x56SFP E
Докладніше
В наявності
Артикул: SCFF-26-DSC
Бренд: Vector Optics
Vector Optics Приціл Marksman 6-24x50FFP
(0)
Докладніше
Припинено
Артикул: SCOL-51-DSC
Vector Optics Мисливський приціл Continental ZOOM x8 4-32x56 SFP ED
Vector Optics Continental ZOOM x8 4-32x56 ED - це високопродуктивний оптичний приціл, створений для мисливців і стрільців на довгі дистанції, які цінують надійність і оптичну чіткість. Завдяки широкому діапазону збільшення 4-32x, об'єктиву 56 мм ED та світлопроникності до 93%, він забезпечує яскраве зображення високої роздільної здатності за будь-якого...