PARD DS35-70RF/850 night vision scope
DS35-70RF/850
Pard
The PARD DS35 series is a new digital night vision scope in the form of a traditional day sight
Tax included
Quantity
Out-of-Stock
Description
Specification:
Model DS35 70mm
Sensor
Resolution(px) 2560*1440
Pixel size(um) 2.9um
Sensitivity(lux) 0.001lux
Frame rate(fps) 30fps(night); 60fps (day)
Image Engine PARD VLEA
Optics
Objective lens 70mm F2.4
Optical Magnification(x) 5.6x
Digital zoom(x) 2x
PIP(x) 2x
Continuous digital zoom 5.6-11.2
Field of view (HxV) 3.4º
3.4º
4.8º
Focus range 5m-∞
Eye relief(mm) 100mm
Exit pupil(mm) 10mm
Diopter adjustment(°) TBD
IR Illuminator
IR Type VCSEL
IR power 5W
IR illuminating level 3 levels
IR distance(m) 350m
IR Wavelength(nm) 850nm/940nm
Display
Type IPS LCD
Resolution(px) 800*800
Reticle Style 6
Reticle Color white,yellow,green
Color mode Color,Mono BW,Mono Green,Mono Yellow
Photo / Video
Photo resolution(px) 2560*1440
Photo format JPG
Video resolution(px) 1920*1080
Video format MP4
Storage(GB) TF card(128GB)
Main function
PIP Yes
LRF detection range(m) 1000(LRF version)
Ballistic calculator Yes
Range unit selection meter/yard
Gyroscope Yes
Self-activated recording Yes
Auto recording Yes
Loop recording Yes
Time stamp Yes
Record audio Yes
Beep sound Yes
Exposure compensation Yes
Interfaces
USB Type-C TYPE C
HDMI Output Yes
Connections
WiFi Yes
Supported Apps PardVision
Power Supply
Battery type Lithium Ion18650
Output voltage(V) 3.7
Operating time(h,max) 8
External power supply(V) USB Type-C
Environmental characteristic
Degree of protection IP67
Operating temp(°C) -20 – 50
Recoil Power(J) 1000G
Material
Housing Aluminium Alloy
Objective lens Glass
Measurement
Product dimension(L x W x H, mm) L350mm*W88mm*H95mm(W/O Long Eyepiece)
L410mm*W88mm*H95mm(W/ Long Eyepiece)
N.W/pcs(without battery, g) 680g(W/O Battery)
Description:
Ultra-clear Display. Beautifully Vibrant
DS35_shop_01.jpg
Innovative Image Shift Zero
  •  Easier to sight your scope
  •  Wide field of view
DS innovative image-shift-zero
Focus-free Lens Cap
DS-focus-free-lens-cap.jpg
Extremely Sensitive CMOS Sensor
DS extremely sensitive cmos sensor
Accurate Ballistic Calculator
  •  Quickly indicate the precise aiming point
  •  Accurately place your shot
Direction Adjustable IR Light
  •  850nm Optional wavelength
  •  Powerful illumination range
DS35_shop_09.jpg
Product Details
DS35-70RF/850
New
Specific References
UPC
3
8 other products in the same category:
Reference: ATN-OTSXLT-TIMNODN319X
Brand: ATN
ATN ODIN 320, 19mm Thermal Viewer