March Riflescope March Genesis 6x-60x56mm "High Master" Tactical (D60V56GFIML)
D60V56GFIML
March Scopes
March "GENESIS" 6x-60x56mm
з ПДВ
Кількість
Out-of-Stock
Опис
March "GENESIS" 6x-60x56mm
Tactical Model (Illuminated)
March "GENESIS" 6x-60x56mm with 114 Mil of total elevation travel without utilizing any external accessories. Because of the supreme lens systems Genesis scope assembles and also because of the unique design of Genesis scope (the scope itself inclines) allowing the shooter to always see through the central part of the lens, it offers utmost clarity, definition, and minimal chromatic aberration even when extreme elevation is used on 114 MIL. Genesis March scopes have the highest image quality among all our scopes, not to mention the largest elevation travel amount. This scope can be used from 20 meters up to 3 miles (4827m).
Features:
  • 10X Zoom in FFP
  • 56mm objective lens
  • Wide Angle eyepiece : 24.96 degrees
  • Temperature Anti-Drift Lens System
  • High Master lens system (Super ED lenses)
  • Side focus 20m - infinity
  • Scope body fully machined from aluminum ingot
  • All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
  • Argon gas filled for internal stability
  • Fast focus eyepiece
GENESIS employs "New High Master Lens System" and "Temperature Anti-Drift Lens System"
"New High Master Lens System"
0.05 MIL Type
114 Mil of total elevation travel with Zero-set feature (100 Mil up, 14 Mil down)
40 Mil of total windage travel (20 Mil left and 20 Mil right)
10 Mil per turn on each turret. 0.05 Mil clicks
D60V56GFML
In the box
  • Flip Caps (Objective and Eyepiece)
  • MD disk
  • Sunshade
  • Lens Cloth
  • Fast Lever
  • Eyepiece rubber
  • Mount
  • Mount spacer
  • Hex wrench
Детальніше про товар
D60V56GFIML
Новий
Характеристики
Збільшення МІН
6
Збільшення МАКС
60
Діаметр об'єктива.
56 mm
Фокусна площина
FFP
Клацніть значення
0.05MIL
Прицільна сітка
FML-MT, FML-TR1, FML-3
освітлення
Yes
Діапазон висоти
114 MIL
Діапазон вітру
40MIL
Бічний фокус / Паралакс
20 yd–∞
Серія
March "GENESIS"
Вихід Зіниця
3.5-0.93 mm
Поле огляду, (ft@100yds)
21.8-2.2ft (7.26-0.73m)
Відстань від очей низька
67-82mm
Відстань від очей висока
Вага (нетто)
1,480g
Довжина
400mm (15.7in)
URL-адреса виробника
Спеціальні артикули
код UPC
3
8 інших товарів в цій категорії:
Артикул: SCOC-37
Бренд: Vector Optics
Vector Optics Мисливський приціл Continental ZOOM x8 1-8x24 SFP ED
Докладніше
Out-of-Stock
Артикул: SCFF-47
Бренд: Vector Optics
Vector Optics Приціл Continental Zoom x10 1-10x28 ED FFP VET-CTR
Докладніше
В наявності
Артикул: SCOC-12-DSC
Vector Optics Приціл Cerato 3-9x32SFP
(0)
Припинено
Артикул: OPSL18
Бренд: VictOptics
VictOptics ЗОД 1-Й-4x20 Стрічка
(1)
25.4mm 1" Monotube, Повністю багато покриттям, 1/2 MOA Регульований туррет VMD-2 Mil & Ranging Reticle, Power Ring Throw Lever, Long Eye Relief
Останні товари на складі
Артикул: SCFF-28
Vector Optics Континентал кс6 3-18x50ФФП 34мм ВКТ Стрічка
ПрицілVector Optics Continental x6 3-18x50FFP 34mm VCT (SCFF-28 ) - це оптика преміум-класу, розроблена для стрільців, яким потрібна точність і надійність на середніх і великих дистанціях. Завдяки німецькому ED HD склу, сучасним покриттям, прицільній сітці з підсвічуванням FFP та широкому діапазону регулювання 44 міліметри, він пропонує характеристики...
Артикул: SCOL-26-DSC
Vector Optics Приціл Paragon 5-25x56SFP GenII
Виведений з виробництва
Артикул: SCOM-T37
Vector Optics Приціл Paragon 3-15x44 1in з нульовим упором